O Burze učebníc

Prečo používať Burzu učebníc?

 1. Ušetríš peniaze
  Nové učebnice stoja veľa peňazí a vybaviť žiakov a študentov učebnicami veľmi zaťaží rodinný rozpočet. Na Burze učebníc nakúpiš učebnice, či skriptá za zlomok ceny učebníc nových.
 2. Pomôžeš prírode
  Výroba nových učebníc je náročná na spotrebu papiera aj energie. Nákupom použitých učebníc na Burze učebníc zachráníš nejeden strom, pomôžeš životnému prostrediu a znížiš svoju uhlíkovoú stopu.
 3. Zarobíš peniaze
  Ležia Ti doma v skriniach a v krabiciach učebnice a skriptá, ktoré už nepotrebuješ? Nemusíš s nimi hneď do kontejneru, na Burze učebníc môžeš učebnice zaujímavo zpenažiť a ešte si uvoľniť miesto na potrebnjšie veci, napríklad na učebnice nové.

Čo je Burza učebníc a skript?

Veľmi jednoducho povedané, Burza učebníc je inzertný portál, špecializovaný na predaj učebníc, skript a ostatnej študíjnej literatúry. Od ostatných webových bazarov se líši v mnohých ohľadoch. Je moderná, prehľadná a ponúka mnoho zaujímavých funkcí, o ktorých si môžeš prečítať na tejto stránke.

Združovanie ponúk rovnakej učebnice

ukázka stránky učebnice
Ukážka stránky so zoznamom ponúk rovnakej učebnice

Na Burze učebníc je veľmi jednoduché vyznať sa v ponukách učebníc, a vybrať si medzi nimi tú najlepšiu. Je to vďaka tomu, že inzeráty, ponúkajúce tú istú učebnicu, vieme pomocou ISBN priradiť k sebe, a vypísať ich všetky na jednej stránke.

Ak máme od niektorej učebnice viac inzerátov, tak sa stránka so zoznamom všetkých inzerátov zobrazí po kliknutí na položku vo výsledkoch vyhľadávania, po kliknutí na učebnicu v zozname učebníc vybraného predmetu, a na ďalších miestach. Tým Burza učebníc uľahčuje hľadanie tej najlepšej ponuky učebnice, nech sa už nakupujúcí rozhoduje podľa ceny, alebo napríklad podľa toho, z akého okresu je užívateľ, ktorý učebnicu predává. Pri použitých učebniciach totiž cena za poštovné často tvorí pomerne veľkú časť ceny, a preto sa oplatí, ak je možné si učebnicu prevziať osobne.

Keď pri niektorej učebnici máme iba jeden inzerát, tak užívateľa so zoznamom, ktorý by obsahoval len jedinú položku, nezdržujeme, a preklik vedie priamo na konkrétny inzerát. Stránka, ktorá by na sebe mala uvedenú len jednu možnú ponuku danej učebnice, by bola skôr mätúca.

Vkladanie inzerátov

Vkladanie inzerátov na Burzu učebníc je jednou z najpotrebnejších, a preto tiež jednou z najlepšie prepracovaných funkcií.

Aby mohol predávajúcí na Burzu učebníc pridať inzerát, musí tu byť registrovaný. To nie je len samoúčelné otravovanie, ale vďaka registrácií mu potom môžeme na e-mail posielať správy od záujemcov o predávanú učebnicu, a tiež sa vďaka tomu môže na Burzu učebníc kedykoľvek prihlásiť a inzerát skryť, ak už učebnicu predal. Pretože ale chceme, aby vkladanie inzerátov bolo čo najjednoduchšie, je možné inzerát vložiť aj bez registrácie, ktorá sa urobí automaticky zároveň s vložením prvého inzerátu.

druhý krok vkladania inzerátu
Formulár druhého kroku vkladania inzerátu

Vkladanie inzerátov sa skladá z dvoch krokov.

V prvom kroku je dôležité zadať takzvané ISBN, čo je mezinárodné číslo knihy, takže aj učebnice. Na učebniciach ho nájdete v čiarovom kóde, na zadných doskách, alebo v takzvanej tiráži. Pomocou ISBN môžeme knihu vyhľadať v našej databáze a predvyplniť Tvoj inzerát za Teba. Dokonca, aj keď knihu v databázi nemáme, Burza učebníc podľa ISBN skúsi vyhladať informácie o učebnici na internete. U väčšiny učebníc sme schopní vyhladať dokonca aj náhľad obálky učebnice.

Napriek tomu, že je zadanie ISBN veľmi užitočné a uľahčuje vkladanie inzerátu, nie je jeho zadanie povinné. To preto, že existujú niektoré publikácie, napríklad niektoré staršie skriptá, ktoré ISBN pridelené nemajú, a tie by v takomto prípade na Burze učebníc nebolo možné predať. Ak užívateľ ISBN nezadá, musí všetky údaje o učebnici vyplniť ručne.

Druhým údajom, ktorý je v prvom kroku vkladania inzerátu potrebné vyplniť, je cena. Na Burze učebníc chceme, aby ceny boli transparentné a bolo ich možné porovnať. Preto neumožňujeme zadávánie ceny typu "dohodou", cena musí vždy byť nejaké číslo.

V druhom kroku vkladania inzerátu se užívateľovi zobrazia informácie o nájdenej učebnici, které je možné prípadne doplniť, a ak informácie nepochádzajú z našej databázy, ale z internetu, tak aj opraviť (pretože u údajov nájdených na internete si nemôžeme byť istí, či v nich nie je chyba). Okrem toho je v druhom kroku možné zadať daľšie informácie o ponuke, ako je okres, v ktorom je učebnica ponúkaná, jej stav, prípadne možnosti prevziatia a cenu za poštovné.

Po vložení je inzerát na Burze učebníc zobrazený nasledujúcich 30 dní, po ktorých uplynutí sa automaticky skryje. Nemusíš sa báť, že ak za tú dobu učebnicu nepredáš, budeš inzerát musieť zadávať znovu. Skrytý inzerát je stále dostupný v Tvojom profile, kde ho môžeš jedným kliknutím znovu zviditeľniť. A aby sme Ti to ešte uľahčili, pošleme Ti o skrytí Tvojho inzerátu e-mail, v ktorom stačí, keď klikneš na odkaz, a inzerát se tým zviditeľní. Inzerát môžeš zviditeľňovať koľkokrát chceš, nie je to obmädzené. Automatické skrývanie po tridsiatich dňoch tu máme predovšetkým preto, aby nám na Burze učebníc nezostali staré inzeráty, ktoré už dávno neplatia a ich autori na nich len zabudli.

Odpovedanie na inzeráty

Ak máš záujem o nejakú učebnicu, prvým krokom je zistiť, či ju na Burze učebníc niekto ponúka na predaj. Máš niekoľko možností, ako učebnicu nájsť.

Pomerne priamočiara cesta je, zadať titul alebo časť titulu učebnice do políčka na vyhľadávanie v záhlaví každej stránky. Do políčka na vyhľadávanie môžeš zadať aj meno autora, nakladateľstvo, alebo ISBN, vyhľadávame vo všetkých týchto informáciach naraz. Ak by Ti jednoduché zadanie nestačilo, pod políčkom na vyhľadávanie nájdeš odkaz na rozšírené vyhľadávanie, ktoré Ti ponúkne komplexnejší formulár, v ktorom môžeš zadať presne na mieru, čo potrebuješ.

formulár odpovedi na inzerát
Vzhľad formuláru pre odpoveď na inzerát

Dalšia možnosť, ako učebnicu nájsť, je prostredníctvom stránky kategórie. Kategórie na Burze učebníc nie sú nič iné, ako predmety, k výuke ktorých, daná učebnica slúži. Ak teda hľadáš napríklad nejakú učebnicu angličtiny, stačí na úvodnej stránke v časti Učebnice podľa predmetu vybrať Angličtina a v zozname učebníc nájsť tú pravú. Zoznam môžeš radiť podľa niekoľkých kritérií, aby sa Ti v ňom lepšie hľadalo.

Ak máš šťastie a na Burze učebníc máme Tvoju hľadanú učebnicu, tak na stránke inzerátu nájdeš kontaktný formulár, pomocou ktorého, sa môžeš predávajúcemu ozvať. Formulář je priamo pod popisom predávanej učebnice a dostaneš sa na neho tak, že klikneš na tlačítko Kúpiť. Burza učebníc nie je zprostredkovateľom obchodu, nejdú cez nás ani peniaze, ani učebnice, podmienky obchodu si medzi sebou musia predávajúci a kupujúci vždy dohodnúť sami. Predávajúci o sebe môže zverejniť aj ďalšie kontaktné informácie, napríklad telefónne číslo, ale ak to neurobil, tak stopercentnou istotou je kontaktný formulár, ktorý je vždy k dispozícii a ktorý sa predávajúcemu odošle na e-mail. A aby sme Ti to ešte uľahčili, tak sme do formuláru do políčka pre odkaz predvyplnili text, ktorý by sa Ti mohol páčiť. ;-) Najnáročnejšie je v takomto prípade asi len opísať dve slová z obrázku, to je nutné z toho dôvodu, aby predávajúcemu nechodily e-maily obsahujúce spam.

Okrem uvedenej odpovede na inzerát jednej učebnice, máš ešte ďalšiu možnosť. Užívatelia na Burze učebníc typicky predávajú viac než len jednu učebnicu, naopak, veľa z nich predáva viac učebníc, ktoré sa im nahromadili v priebehu štúdia. Keď pri inzeráte klikneš na meno užívateľa, ktorý učebnicu predáva, dostaneš sa na zoznam inzerátov užívateľa, v ktorom môžeš zistiť, či sa Ti nehodia aj nejaké ďalšie učebnice, ktoré užívateľ ponúka. V takomto prípade sa užívateľovi môžeš ozvať všeobecným kontaktným formulárom na tejto stránke so zoznamom inzerátov užívateľa, kde sa s ním môžeš dohodnúť na poslaní väčšieho počtu učebníc naraz. Na formulár Ťa dovedie tlačítko Napísať správu.

Koľko stojí využitie Burzy učebníc?

Využitie Burzy učebníc je zdarma, za vkladanie inzerátov na predaj učebníc v neobmädzenom množstve, ani za odpovedanie na ponuky, sa neplatí nič.

Ale kto by chcel, môže si na Burze učebníc zaplatiť niektoré vylepšenenia, ako je zvýraznenie inzerátu, možnosť vložiť k inzerátu vlastnú fotografiu, a ďalšie. K získaniu týchto vylepšení slúžia BuKredity. BuKredity sú zvláštne platidlo, ktorým sa platí na Burze učebníc. Získať BuKredity je možné niekoľkými spôsobmi:

 1. Poslaním SMS správy. Máme na výber z niekoľkých cien za SMSku, čím vyššia cena, tým lacnejší jeden BuKredit je.
 2. Prevodom na účet. V prípade platby prevodom na účet je nákup BuKreditov ešte výhodnejší, než poslaním SMS správy. Nevýhodou je, že sa Ti BuKredity na účte Burzy neobjavia hneď, ale až keď nám peniaze prídu na účet.
 3. Ako odmenu za vytvorenie odkazu. BuKredity je jednoducho možné získať aj úplne zadarmo. Stačí k tomu málo – vložiť odkaz, vedúci na Burzu učebníc, kdekoľvek na web. BuKredity dostaneš za to, že k nám cez tento odkaz budú prichádzať noví návštevníci, a budú tu niečo robiť, napríklad predávať učebnice, odpovedať na inzeráty a podobne. :)
 4. Ako odmenu za vyvesenie letáku. Dostaneš od nás 200 BuKreditov za to, že vo svojej škole vyvesíš náš leták a pošleš nám na e-mail jeho fotku.

Viac informacií o BuKreditoch nájdeš v článku BuKredity – získaj od Burzy učebníc viac!

Nápoveda | Kontakt | Podmienky používania | Inzercia | Partneri | RSS