Nápoveda

Obsah:

Ako pridať inzerát

Inzerát sa pridáva veľmi jednoducho kliknutím na Vložiť inzerát v záhlaví. Pridanie inzerátu sa skladá z dvoch krokov:

Krok prvý

Vo formulári vyplníš len ISBN učebnice a cenu, za ktorú ju ponúkaš. Povinná je len cena, ktorá musí byť uvedená v eurách (musí to byť nejaké číslo). Zadanie ISBN je nepovinné, ale veľmi Ti pomôže, keďže sa vďaka nemu môžeme pokúsiť Tvoju učebnicu nájsť v našej databáze a predvyplniť Tvoj inzerát. Dokonca aj keď učebnicu v našej databáze nenájdeme, dokážeme pomocou informácií nájdených na internete podľa zadaného ISBN inzerát predvyplniť. Existujú ale aj učebnice, ktoré žiadne ISBN vôbec nemajú, a preto je jeho zadanie nepovinné. Nevieš čo je tá záhadná skratka ISBN? Prečítaj si čo je ISBN?

Ak nie si práve prihlásený, bude od Teba formulár chcieť naviac ešte meno a e-mail. To slúži pre uľahčenie práce tým užívateľom, ktorí sa nechcú zdržovať s registráciou. Podľa vyplneného mena a e-mailu im systém sám vytvorí užívateľský účet a pošle vygenerované heslo. Ak si už na Burze registrovaný, musíš sa pred pridaním inzerátu prihlásiť pomocou odkazu v pravom hornom rohu. Teoreticky by si mohol pokračovať aj bez prihlásenia, ale pretože nedovoľujeme vytvoriť viac užívateľov so zhodným e-mailom, musel by si zadať pri pridávaní inzerátu iný e-mail, než ktorý tu máš registrovaný, inak by Ťa formulár nepustil ďalej.

Krok druhý

V druhom kroku Ti buď zobrazíme učebnicu, ktorú sme našli v našej databáze, alebo aspoň tie informácie o nej, ktoré sme podľa ISBN našli na internete. Ak si v prvom kroku nezadal ISBN, musíš informácie o knihe vyplniť sám. Povinný je len Názov knihy.

Ak sme učebnicu našli v našej databáze, nedovolíme Ti už meniť jej informácie. Je to preto, že sú skoro určite správne a keby sme každému dovolili ich meniť, určite by sa skoro našiel niekto so zmyslom pre humor, kto by tam zadával nezmysly. Jedine v prípade, že nám v databáze u danej učebnice niektorá z informácií chýba, môžeš ju do formuláru dopísať. Keby v informáciach z našej databázy bola predsa len chyba, môžeš ju nahlásiť pomocou odkazu na stránke so zoznamom inzerátov tejto učebnice.

Ak sme učebnicu v našej databáze nenašli a predvyplnili formulár údajmi z internetu, môžeš tieto údaje ešte opraviť a doplniť. Predsa len sa môže stať, že na internete budú informácie chybné alebo neúplné. Z internetu sa tiež pokúsime získať obrázok učebnice. Ak obrázok nenájdeme, zobrazí sa miesto neho zástupný obrázok. Za BuKredity môžeš k svojmu inzerátu vložiť aj svoje vlastné fotografie predávanej učebnice. Toto vloženie vlastných fotografií ale môžeš vykonať až po dokončení vkladania samotného inzerátu v zozname Tvojich inzerátov v Tvojom profile.

V druhom kroku môžeš okrem prípadnej úpravy informácií o učebnici tiež upresniť informácie o ponuke, ktorú chceš na Burze učebníc zverejniť. Povinné sú cena a okres. Cenu si zadal už v prvom kroku, takže ju vyplňovať znovu nemusíš, ale môžeš ju ešte upraviť. Okres je užitočný v prípade, že ponúkaš napríklad možnosť osobného prevzatia. Prípadným záujemcom tak uľahčíš hľadanie, keďže budú môcť hľadať len medzi ponukami z daného okresu. V prípade, že na Burzu budeš vkladať viac inzerátov, bude sa voľba okresu pamätať a u ďalších inzerátov už okres nebudeš musieť znovu vyberať.

Okrem ceny a okresu môžeš vyplniť ešte poznámku a stav. Stav by mal ak je možné pravdivo popisovať skutočný stav knihy. Ak sa žiadna z možností pre Tvoju učebnicu nehodí, nemusíš stav zadávať vôbec.

Ak sú všetky informácie, ktoré sú vo formulári v druhom kroku uvedené, správne, môžeš dokončiť vkladanie inzerátu tlačítkom Všetko v poriadku, uložiť. Ak si bol v priebehu vkladania prihlásený, budeš rovno presmerovaný na hotový inzerát. Ak si prihlásený nebol, bude v ten moment pre Teba vyrobený nový uživateľský účet a na Tvoj e-mail bude zaslané vygenerované heslo, s ktorým sa budeš môcť neskôr prihlásiť. Aby bol Tvoj inzerát v takomto prípade vidieť, musíš svoj účet aktivovať pomocou odkazu, ktorý Ti príde tiež na e-mail.

Späť na obsah

Ako sa registrovať

Registrovať sa môžeš pomocou odkazu vpravo hore. Registrácia Ti umožní vkladať na Burzu učebníc inzeráty a neskôr ich prípadne upravovať. Pri registrácii musíš zadať len dva povinné údaje - meno (prezývku) a e-mail. Meno sa bude zobrazovať na webe pri Tvojich inzerátoch a na e-mail sa budú odosielať správy, ktoré návštevníci webu k Tvojim inzerátom zadajú. Burza učebníc nikdy neposkytne Tebou zadané údaje nikomu ďalšiemu ani nebude na daný e-mail posielať nevyžiadanú poštu.

Burza učebníc ponúka okrem tradičného spôsobu prihlasovania sa menom a heslom tiež možnosť prepojiť účet na Burze s účtom na Facebooku alebo s OpenID identitou. Ak pri registrácií zvolíš nejakú z týchto možností, budeš z Burzy presmerovaný na Facebook alebo na svojho poskytovateľa OpenID, kde sa budeš musieť prihlásiť a prípadne potvrdiť, že Burza môže použiť Tvoje údaje k prihláseniu. Burza bude vždy chcieť len Tvoje meno a e-mail. Po prihlásení budeš presmerovaný späť na Burzu, kde v potvrdzovacom formulári potvrdíš svoje meno a e-mail. Ak sme od Tvojho poskytovateľa nedostali meno či e-mail, musíš ich do potvrdzovacieho formuláru zadať ručne. E-mail ani meno sa nemusia zhodovať s tým, čo dostaneme od Tvojho poskytovateľa, môže to byť akékoľvek meno a fungujúcí e-mail.

K účtu môžeš neskôr na stránke Tvojho profilu pripojiť ďalšie účty Facebooku, OpenID identity, alebo aj nastaviť heslo. Môžeš tak mať pre použitie Burzy viac spôsobov prihlásenia naraz. Tieto účty môžeš z Burzy tiež odpájať, Burza učebníc sa len postará o to, aby Ti vždy zostal aspoň jeden spôsob, ktorým sa sem môžeš prihlásiť.

Registrovať sa môžeš tiež pomocou automatickej registrácie pri vložení inzerátu. Ak vkladáš inzerát bez toho, aby si bol prihlásený, budeš musieť v prvom kroku zadať svoje meno a e-mail, podľa ktorých Ti po dokončení druhého kroku účet automaticky vyrobíme s prístupom cez vygenerované heslo. Viac sa dozvieš v tejto nápovede v sekcii ako pridať inzerát.

Späť na obsah

Ako odpovedať na inzerát

Pri každom inzeráte je k dispozícii odpovedný formulár, ktorý je odosielaný na e-mail užívateľa, ktorý inzerát na Burzu učebníc vložil. Okrem toho sú tu uvedené ďalšie kontaktné údaje, ktoré o sebe predávajúci na Burze uviedol. S predávajúcim sa musíš spojiť a dohodnúť sám, Burza nezprostredkuje obchod. Ak sa Ti nedarí s predávajúcim spojiť žiadnym spôsobom a na odkazy z kontaktného formuláru nereaguje, tak sa bohužiaľ nedá nič robiť. Iba skúsiť na Burze nájsť iný inzerát ponúkajúci rovnakú učebnicu. ;-)

Ako zvýšim šancu, že učebnicu predám

Na Burzu učebníc prichádza veľa záujemcov o predaj učebníc, pretože na internete hľadajú Burzu učebníc. Záujemcovia o kúpu učebnice ale hľadajú naopak buď konkrétnu učebnicu (titul, autora), alebo všeobecne, napríklad "učebnice matematiky". Šancu, že sa Tvoj inzerát objaví vo vyhľadávači (Google, Seznam.cz apod.), zvýšiš tým, že na neho dáš niekam odkaz - napríklad na svoj Facebook, odkážeš na neho na Twittri, na svojom blogu a podobne.

Úspešnosť predaja na Burze učebníc zvýšiš tiež tým, že budeš odkazovať stránku nejakej kategórie. Stránky kategórií sú cieľom všetkých tých, ktorí nehľadajú konkrétnu učebnicu od konkrétneho autora, ale len "nejakú učebnicu". Zoznam všetkých stránok kategórií nájdeš na titulnej stránke Burzy učebníc pod nadpisom Učebnice podľa predmetu.

Späť na obsah

Nedostal som učebnicu, nedostal som peniaze

Prevádzkovateľ webu www.burzaucebnic.sk nie je sprostredkovateľom obchodu a ani za jeho priebeh nijak neručí. To, ako sa spolu dohodnú predávajúci a kupujúci je teda len a len na nich. Ak Ti protistrana spôsobila nejakú škodu, skús sa s ňou najskôr dohodnúť po dobrom. Možno to bol len omyl, alebo zabudnutie. Keby šlo o skutočne veľkú škodu, musel by si sa obrátiť na Políciu SR a podať trestné oznámenie, Burza Ti v tom nijak pomôcť nedokáže. Ďalšie informácie nájdeš v podmienkach používania.

Späť na obsah

Čo je ISBN

ISBN je skratka z anglického International Standard Book Number, čo v preklade znamená "medzinárodné štandardné číslo knihy". Jedná sa o číslo, ktoré dostávajú pridelené všetky bežne vydávané knihy a pre každú knihu na svete je unikátne. Podľa ISBN sa dajú knihy ľahko dohľadávať a triediť.

ISBN sa dá nájsť v dvoch variantoch - starší variant s desiatimi číslicami, kde posledná číslica môže byť niekedy nahradená písmenom X, a novší variant s trinástimi číslicami. Novší variant nikdy neobsahuje X a u kníh vždy začína trojčíslím 978. Pre lepšiu čitateľnosť sa ISBN väčšinou rozdeľuje niekoľkými pomlčkami či medzerami.

Pri vkladaní nového inzerátu na Burzu učebníc si môžeš vďaka ISBN ušetriť veľa práce, keďže podľa neho dokážeme Tvoju knihu nájsť a doplniť všetky informácie za Teba. Pri zadávaní ISBN do formuláru sa vedľa neho zobrazuje krížik, ak ISBN neodpovedá správnemu formátu. ISBN môžeš zadávať vrátane pomlčiek či medzier, systém Burzy to vie správne prečítať.

ISBN nájdeš u väčšiny učebníc uvedené buď na poslednej strane knihy v takzvanej tiráži, alebo na prvej stránke za hlavným titulom v takzvanom imprese. Okrem ISBN tam bývajú uvedené ešte ďalšie technické informácie o knihe. U novších učebníc býva ISBN uvedené tiež na zadnej doske spolu s čiarovým kódom.

Späť na obsah

Čo je OpenID

OpenID je nástroj, ktorý umožňuje prihlasovať sa na rôzne webové stránky pomocou jediného identifikátoru. Odpadá tak povinnosť pamätať si mnoho rôznych hesiel. Identifikátor má podobu webovej adresy (URL). Na tejto adrese sa užívateľ raz prihlási a toto svoje prihlásenie potom využíva na prihlasovanie na všetkých ostatných stránkach, ktoré túto službu podporujú, napríklad aj na Burze učebníc.

Identifikátor sa dá získať u takzvaných poskytovateľov (providerov) OpenID. Medzi významných poskytovateľov patrí napríklad Google, alebo Slovenský Zoznam.sk, čo okrem iného znamená, že všetci, ktorí majú e-mail na Googli alebo na Zozname, majú automaticky tiež vlastný identifikátor OpenID, ktorým sa môžu prihlasovať. Burza učebníc týchto dvoch poskytovateľov priamo podporuje pomocou "skratiek", u ostatných poskytovateľov OpenID je identifikátor potrebné zadať ručne do formulárového políčka.

Späť na obsah

Kde sa vzal môj obrázok

Obrázky pochádzajú z celosvetovej služby Gravatar. Táto služba umožňuje užívateľom uložiť si obrázok podľa svojho e-mailu. Ostatné weby, medzi ktoré patrí aj Burza učebníc, potom podľa e-mailu na Gravatare obrázok nájdu a zobrazia. Ak na Gravatare svoj obrázok uložený nemáš, Gravatar nám vráti nejaký, ktorý podľa Tvojho e-mailu automaticky vygeneruje. Ak sa Ti Tvoj obrázok nepáči, môžeš si na Burzu učebníc nahrať nejaký svoj vlastný. ;-)

Späť na obsah

Najnovšie ponuky

Prehliadať najnovšie ponuky >>
Nápoveda | Kontakt | Podmienky používania | Inzercia | Partneri | RSS